Anasayfa KURSLARIMIZ KURSLARIMIZ VE KATILIM KOŞULLARI

CANKURTARAN KURSLARI VE KATILIM KOŞULLARI

E-posta Yazdır PDF

Cankurtarma Kurslarımız (Cankurtarma ve İlkyardım Eğitimleri)

Maviada Cankurtarma Merkezi TSSF Sic No: 36 numaralı olup ,merkezimizde düzenli aralıklarla Cankurtaran Kursları açılmaktadır. Kurslar hakkında detaylı bilgi aşağıda olup kayıt yaptırmak için lütfen 0312 442 23 73 numaralı telefondan iletişime geçiniz.

Ülkemizde Cankurtaran eğitimi konusunda yetkili kuruluş TSSF - Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu'dur. TSSF dünyada Cankurtarma ve İlkyardım eğitimlerini vermekle yetkili tek organizasyon olan "ILS - Uluslararası Cankurtarma Federasyonu"nun Avrupa kanadına (ILSE: Avrupa Uluslararası Cankurtarma Federasyonu) bağlı olarak ülkemizde hizmet vermektedir.

Bizlerde TSSF'ye bağlı olarak çalışan resmi Cankurtarma ve İlkyardım eğitim merkeziyiz. Merkezimizde Cankurtaran eğitimleri ILS/TSSF eğitim standardına göre, uzman cankurtaran eğitmenler tarafından verilmektedir.

Turizm Bakanlığı Yönetmeliğine göre, Mavi bayrak almış sahiller, GSGM (Gençlik Spor Genel Müdürlüğü) yönetmeliğine göre belediyelerden ruhsat almış olan spor merkezlerinin havuzları gibi tüm su alanlarında yetkili cankurtaran bulundurulma zorunluluğu vardır.

Cankurtaran eğitimleri yüzme ve cankurtarma teknikleriniz yanı sıra acil müdahale ve ilkyardım tekniklerini de içermektedir. Cankurtarma sistemi ve görevleri aşağıda verilmiştir, ayrıntılı bilgi edinmek için lütfen merkezimizle iletişime geçiniz.

Cankurtaran Eğitim Sistemi ve Cankurtaranların Görev Sorumlulukları

Sporcu cankurtaran:

Cankurtarma spor karşılaşmalarına katılan lisanslı sporculardır. Sporcu cankurtaran olmak için, Federasyonun lisanslı sporcusu olmak zorunluluğu vardır ve lisanslı sporcu cankurtaran oldukları sürelerde cankurtaran olarak herhangi bir yerde çalışmazlar.

Bronz cankurtaran:

Havuzlarda güvenliği sağlayan ve hayat kurtarmaya yardım etmek için temel eğitime sahip görevlidir. Havuzda güvenliği sağlayarak, kalp masajı ve yapay solunum uygulamaya su üstü arama kurtarma ile ilkyardım uygulamalarını Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmaya yetkili ve sorumludurlar.

Gümüş cankurtaran:

Deniz, göl, doğal ve yapay iç suların kıyıları ile havuzlarda güvenliği sağlayan ve hayat kurtarmaya yardım etmek için temel eğitime sahip görevlilerdir. Deniz, göl, doğal ve yapay iç suların kıyıları ile havuzda güvenliği sağlamaya, kalp masajı ve yapay solunum uygulamaya, su üstü arama kurtarma ile ilkyardım uygulamalarını Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmaya yetkili ve sorumludurlar.

Altın cankurtaran:

Açık deniz, göl ve kıyıları ile havuzlarda güvenliği sağlayan ve hayat kurtarmaya yardım etmek için temel eğitime sahip görevlilerdir. Federasyonun CMAS üç yıldız dalıcı belgesine sahip, kişilerdir. Açık deniz, deniz kıyısı, göl ve havuzda güvenliği sağlayan, kalp masajı ve yapay solunum uygulamaya, su üstü arama kurtarma ile ilkyardım uygulamalarını Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmakla sorumludurlar.

Bronz eğitmen:

Bronz ve gümüş cankurtaran eğitim programlarını uygulamakla ve başarılı olanlara bronz ve gümüş cankurtaran sertifikası vermeye yetkili eğitmenlerdir. Eğitimleri Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmakla sorumludurlar.

ile ilkyardım uygulamalarını Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmakla sorumludurlar.

Gümüş eğitmen:

Bronz, gümüş ve altın cankurtaran eğitim programlarını uygulamakla ve başarılı olanlara bronz, gümüş ve altın cankurtaran sertifikası vermeye yetkili eğitmenlerdir. Eğitimleri Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmakla sorumludurlar.

Altın eğitmen:

Bronz, Gümüş, Altın cankurtaran ve cankurtaran eğitmeni eğitimi programlarını uygulayan eğitmenlerdir. Altın eğitmen eğitimi ve sınavı yalnızca TSSF tarafından yapılmaktadır.

Katılım Koşulları :

Bronz Cankurtaran Kursu :

Bronz cankurtaran eğitimi alacakların uyması gereken koşullar;

1. 18 yaşını doldurmuş olmak,
2. En az ilköğretim veya ilkokul mezunu olmak ve bunu belgelemek,
3. Cankurtaran eğitimi yapmasında engel bulunmadığına ilişkin sağlık bildirim formunu imzalayarak beyan etmek.

Gümüş Cankurtaran Kursu :

Gümüş cankurtaran eğitimi alacakların uyması gereken koşullar;

1. 18 yaşını doldurmuş olmak,
2. En az ilköğretim veya ilkokul mezunu olmak ve bunu belgelemek,
3. Bronz Cankurtaran belgesine sahip olmak,
4. Cankurtaran eğitimi yapmasında engel bulunmadığına ilişkin sağlık bildirim formunu imzalayarak beyan etmek.

Altın Cankurtaran Kursu :

Altın cankurtaran eğitimi alacakların uyması gereken koşullar:

1. 19 yaşını doldurmuş olmak,
2. En az ilköğretim veya ilkokul mezunu olmak ve bunu belgelemek,
3. Cankurtaran eğitimi yapmasında engel bulunmadığına ilişkin sağlık bildirim formunu imzalayarak beyan etmek,
4. Gümüş Cankurtaran belgesine sahip olmak,
5. Federasyonun 3 yıldız dalıcı belgesine sahip olmak,
6. En az 6 ay gümüş cankurtaran olarak çalışmış olmak ve çalışmasını işyerinden onaylı işyerinde çalışma bildirim belgesini ibraz etmek.

 

* Cankurtarma Malzemeleri ve Ekipmanları İçin : www.maviadashop.com bakınız veya iletişime geçiniz.

 

MAVİADA DALIŞ & CANKURTARMA & YÜZME EĞİTİMİ VE SPORTİF ÜRÜNLER MERKEZİ

Adres: Adres: Sancak Mah. Turan Güneş Bulv. Tiflis Cad. 20/B B Çankaya / ANKARA
Tel&Faks : (0312) 442 23 73 Gsm : 0533 729 66 64
www.maviada.com.tr - Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

Son Güncelleme ( Salı, 16 Haziran 2015 12:10 )